Välkommen till Riva Club Sweden!
Riva Club Sweden är en ideell förening öppen för alla, oavsett om man är ägare av en Riva eller inte. Det viktiga är ett brinnande intresse för de legendariska Rivabåtarna tillverkade av ”Cantieri Riva” i Italien.

Klubbens syfte är att dessa unika båtar skall bevaras för framtiden, samtidigt som vi skall använda våra båtar.

Medlemskapet skall förenkla och göra det roligare att äga en Rivabåt. Möten och evenemang där vi använder båtarna och umgås socialt är därför en viktig del av verksamheten.

Erfarenhetsutbyte med våra syster-klubbar runt om i Europa är en annan. Klubben är också associerad med Riva Historical Society vilket ger stora möjligheter till internationellt utbyte med Rivaentusiaster i hela världen.

En viktig del av klubbens hemsida är medlemssidorna:

-Här finns det mesta av vårt material. Vi har avdelningar för Senaste Nytt i “skvallerform”, Renoveringstips med rapporter från genomförda eller pågående renoveringar, rapporter från våra årliga möten ”Riva Run&Fun” och mycket mer.

Vill Du veta mer om hur Du blir medlem i klubben så går Du in under Kontakt i menyn överst på sidan.